تعمیر و نگهداری خودروهای هیبرید Hybrid الکترونیک

تعمیر و نگهداری خودروهای هیبرید Hybrid الکترونیک

با فراگیر شدن صنعت خودروهای هیبرید و برقی همچنین با رشد استفاده از این نوع خودروها در دنیا، بسیاری از کارخانه ها و شرکت های در رقابت بر سر پیشرفت و بالا بردن بهره وری از اجزای این خودروها هستند.

معنای هیبرید:

هیبرید (Hybrid) از نظر لغوی، به هر چیزی گفته می شود که از ترکیب دو یا چند چیز تشکیل شده است. مانند یک قطعه موسیقی هیبرید که ترکیب پاپ یا راک است.

خودرو هیبریدی چیست؟

خودرو های هیبرید به طور عمومی از دو منبع نیروی متفاوت برای حرکت استفاده  می کنند اما آنچه امروزه به عنوان خودروی هیبرید شناخته می شود، خودرویی است که از نیروی یک موتور درون سوز (بنزینی یا دیزل و حتی گاهی گازسوز) و یک موتور الکتریکی برای حرکت استفاده می کنند.

انواع خودروهای هیبرید:

خودروهای هیبریدی از نظر طراحی قوای محرکه به ۲ دسته تقسیم بندی می شوند؛ در خودروهای هیبرید سری، موتور درون سوز مستقیما به چرخ ها متصل نیست بلکه مانند یک ژنراتور عمل می کند و تنها وظیفه شارژ باتری خودرو را برعهده دارند و موتور (یا موتورهای) الکتریکی هستند که خودرو را به حرکت در می آورند.

در خودروهای هیبرید موازی، موتور درون سوز به همراه موتور الکتریکی نیروی خودرو را تامین می کند، به این معنی که هر دوی آنها به چرخ ها متصل هستند و هر یک به تنهایی می توانند نیروی حرکتی خودرو را تامین کنند.

در بعضی از مدل ها، موتور الکتریکی به عنوان یک مجموعه واحد با موتور درون سوز و کوپل شده به آن طراحی می شود و در بعضی دیگر از مدل ها این موتور الکتریکی به عنوان واحدی جدا از موتور درون سوز طراحی شده که در نهایت کارآیی کلی هر دوی این روش ها یکسان است

باتری هیبرید چیست و تا چه اندازه توان دارد؟

در یک ماشین هیبرید، دو نوع موتور وجود دارد.یک موتور الکتریکی و یک موتور سوختی. هنگامی که در خودروی هیبرید، موتور سوختی دیزل توسط بنزین راه اندازی می شود، موتور الکتریکی خودرو توسط باتری های هیبریدی راه می افتد.

باتری هیبرید شبیه باتری معمولی ماشین نیست. بلکه قطعه ای با طراحی پیشرفته تر می باشد. باتری های هیبرید بعد از طی مسافتی مشخص باید دوباره شارژ شوند. اما خودروهای هیبرید بعضی از شرکت ها مانند تویووتا، هتگامی که خودرو در حال حرکت است، به طور اتوماتیک شارژ می شوند.

طول عمر باتری های هیبرید:

هزینه نگهداری و سرویس باتری های هیبرید تنها به اندازه موتورهی بنزینی یا دیزلی است. شرکت های خودروسازی سازنده، تا ۱۱۰۰۰۰ کیلومتر برای باتری های  هیبرید ضمانت کارکرد می دهند. البته این شرکت ها توصیه می کنند که سالی یکدفعه کل سیستم هیبرید چک و بازبینی می شود.

اینورترها و کانورترها در هیبرید:

در خودروهای الکتریکی هیبریدی،  دو عنصر اساسی وجود دارند که پاور و مدار الکتریکی را کنترل می کنند که عبارتند از: اینورتر و کانورتر

عملکرد اینورتر هیبریدی:

به طور کلی، اینورتر یک قطعه الکتریکی است که جریان DC منبع را به جریان AC تبدیل می کند.

در یک خودروی هیبریدی نیز، اینورتر با تبدیل ولتاژ DC باتری به سیگنال AC برق مورد نیاز برای موتور الکتریکی را تامین می کند.

عملکرد کانورتر هیبریدی:

کانورتر باتری هیبریدی، ولتاژ باتری را از یک سطح ولتاژ به سطح دیگری از ولتاژ انتقال می دهد.

ویژگی “سیستم مدیریت باتری BMS” :

سیستم مدیریت باتری یک سیستم الکترونیکی است که باتری های قابل شارژ هیبریدی را مدیریت می کند. نمونه ای از عملکردهای این برد الکترونیکی در زیر آورده شده است:

  • محافظت از باتری و جلوگیری از ورود باتری به خارج از منطقه امن تعریف شده
  • چک کردن حالت های مختلف باتری مانند وضعیت ولتاژ، وضعیت دمای پیرامون باتری و جریان خروجی از آن
  • بالانس کردن باتری

شارژ باتری خودروی هیبرید از کجا می آید؟

موتور الکتریکی در صورتی که جریان الکتریسیته به آن متصل شود می تواند نیرو تولید کند اما همین موتور می تواند کارکردی بالعکس را هم داشته باشد!

به این معنی که با دریافت نیروی مکانیکی، جریان الکتریکی تولید کند.

در خودروهای هیبرید نیز دقیقا همین وضعیت رخ می دهد؛ به این صورت که در زمان کارکرد موتور درون سوز در صورت خالی بودن شارژ باتری ها، با چرخش موتور الکتریکی توان الکتریکی تولید می شود و این توان الکتریکی در نهایت باتری های خودرو را شارژ می کند. البته در بعضی از انواع خودروها و به ویژه  در سری- موازی، یک دینام در مسیر انتقال قدرت موتور درون سوز به چرخ ها قرار دارد که به طور پیوسته می تواند باتری خودرو را شارژ کند.

آیا خودروهای هیبرید را می توان با برق شهری شارژ کرد؟

در سال های اخیر شماری از شرکت ها نمونه هایی موسوم به plug in Hybrid معروف به پلاگین تولید کرده اند که در آنها شارژ باتری ها علاوه بر روش های گفته شده از طریق اتصال خودرو به شارژرهای مخصوص هم امکان پذیر است.

اصلی ترین اجزای یک خودروی هیبرید عبارت است از:

موتور درون سوز (معمولا بنزینی)، موتور الکتریکی، ایورتر، باک سوخت، مجموعه باتری ها، گیربکس، سیستم تقسیم نیرو و مجموعه الکترونیکی مدیریت سیستم هیبرید.

گیربکس به کار رفته در این خودروها اتوماتیک است.

#لوازم تویوتا-قطعات تویوتا-لوازم یدکی تویوتا-لوازم یدکی کمری-لوازم یدکی پریوس-تویوتا کمری-تویوتا لندکروز-تویوتا مهرگان-تویوتا هایلوکس-TOYOTA CAMRY- TOYOTA COROLLA

تهران خیابان سعدی بالاتر از اکباتان  جنب رستوران شاطر عباس  پاساژ سعدی  پ  102

حسین یوسفی

02133119737
02133903963
02133950286

09101497515

09121497515
00971501257515

  https://www.instagram.com/p/B00KBxrgtMX/?igshid=1fay1bdohdr3u